„Stoimy przed wami nadzy aż do granic,
Żebrzący łaski na przedmieściach świata
Zgiętymi kolanami dysponując ledwie,
Jak zawsze mali – krzyczymy najgłośniej"
(...)
To swego rodzaju żal i złość EL, że na przestrzeni wieków i lat Polska i Polacy nie zmieniają swojego stosunku do świata, nie wyciągają wniosków z kolejnych klęsk ponoszonych na wszelkich możliwych polach funkcjonowania.
Stale żyjemy ułudami, mitami i snujemy wielkie plany, a do tego ciągle mamy mocarstwowe ambicje, pozostając zawsze jedynie sztuczną zbieraniną słabo połączonych czymkolwiek osób, niezmiennie przekonanych o swojej wyjątkowości i wyższości nad wszystkimi innymi dookoła.
Za każdym razem świat idzie swoją drogą, a my ponosimy następną porażkę i zostajemy sami z naszą dumą narodową, pustymi hasłami, pretensjami do wszystkich i buńczucznym tupaniem nóżką oraz obrażaniem się, bo świat wciąż nie rozumie, że według nas jesteśmy jego pępkiem i mesjaszem.
EL będąc członkiem tej społeczności sam latami był wychowywany, kształtowany i utwierdzany przez piewców „wyjątkowości i nadludzkości narodowej", w przekonaniu o nadzwyczajnej misji, wyższości i roli, jaką ma do spełnienia jego naród wybrany.
Z jednej strony po części przyznaje przed samym sobą, że w związku z tym pewnie nieraz działa i myśli podobnie; jednak z drugiej, rozumiejąc już fałszywość i szkodliwość przyjmowania takiej ideologii, od dawna próbuje z tym walczyć i zmieniać swoje nastawienie do świata.
W przypisie EL podkreśla zamianę tylko jednej litery w jednym słowie, która tym samym zmienia je diametralnie na inne, zmiękczając jednocześnie wydźwięk i ostrość wiersza.
Te słowa to RACJA, a oryginalnie, w pierwszej wersji wiersza, NACJA. EL nie wskazuje jednak tych słów licząc, że zainteresowany, inteligentny Czytelnik sam zechce ich poszukać i potrafi je wyłowić, by potem wyartykułować je samodzielnie, zmieniając wydźwięk wiersza.
EL ma wrażenie, że dopiero to sprawi, że dotrze on głębiej i wybrzmi mocniej, tak by każdy musiał się nad tym zastanowić.
eLKa
Spodobało Ci się?
Zamów tomik poezji „Drżenia niedojrzałości" w formie elektronicznej lub drukowanej.