„Witam cię znowu, mój Mały Książę,
Przybywasz zapewne z krainy marzeń.
Czy prawdziwych przyjaciół pragniesz znaleźć ciągle?
Czy bratnich ci serc poszukujesz nadal?"
(...)
To tęsknota za pewnym światem dzieciństwa EL, wypełnionym dość prostą cezurą pozwalającą na łatwe i szybkie oddzielanie dobrego od złego, prawdy od fałszu, szczerości od obłudy, czy przyjaciół od wrogów.
Taka nostalgia wynika z faktu, że świat dorosłych (patrz niby tych dojrzałych i mądrych) jest zupełnie inny, a w zasadzie nie tyle inny, co przytłoczony i przepełniony w większości tylko tymi negatywnymi stronami.
W świecie z dzieciństwa złe moce można było pokonać sercem, uczciwością, dobrocią i szczerością.
Co więcej, tam często złe moce rozumiały swoje błędy i przechodziły lub powracały na właściwą stronę, a potem wszyscy żyli długo i szczęśliwie.
EL po wejściu w dorosłe życie widzi, że tutaj nic tak nie działa.
W świecie dorosłych nikt nie słucha, nie reaguje, nie dąży do dobra i nie zmienia swojego złego zachowania, koncentrując się jedynie na bezwzględnym, wyrachowanym i zimnym dążeniu do realizacji swoich, najczęściej niecnych, planów.
I nikogo nie obchodzi to, że krzywdzi innych, że ktoś przez to płacze, cierpi, jest nieszczęśliwy i samotny.
Świat dzieciństwa, może infantylny i na pozór teoretycznie czarno-biały, czy zero — jedynkowy, był jednak zawsze kolorowy, pełen słońca, ciepła, niósł nadzieję i optymizm.
Świat dorosłych to porażka, walka, krew, pot i łzy.
W EL tli się co prawda maleńka iskierka nadziei, że świat dorosłych da się jeszcze zmienić (dlatego pielęgnuje wciąż w sobie tego małego chłopca o blond włosach), ale ma już raczej świadomość, że to są jedynie tylko jego próżne mrzonki.
Dlatego też coraz bardziej poszukuje alternatywnego świata, niezależnego i oderwanego od otaczającej go rzeczywistości, w którym wszystko będzie funkcjonowało zgodnie z zasadami wpojonymi mu w dzieciństwie.
To jest jego punkt odniesienia i miara... dojrzałego wbrew pozorom i pełnego człowieczeństwa.
eLKa
Spodobało Ci się?
Zamów tomik poezji „Drżenia niedojrzałości" w formie elektronicznej lub drukowanej.